SABEL, för artilleriet, m 1831.

Fäste av järn med läderklädd kavel. Eneggad klinga med flat rygg, skålslipning samt blodränna. Klingan märkt C.A.R.1 B. No 59. Balja av järn, denna med två koppelringar. Denna märkt No 193. Total längd ca 105 cm.

Slitage, repor och märken. Smuts samt mindre rostangrepp.

Utropspris
1 500 SEK