JARDINIERE, flintgods, Gustafsberg, 1893.

Båtformad skål. På fot med akantusblad och rocailler. Målad blomsterdekor. Hänklar i form av änglaansikten. Längd ca 40 cm.

Bruksslitage. Krackelyrer, ställvis med missfärgningar. Några färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK