KANDELABRAR, ett par, nysilver, "Väsby", IKEAs 1700-tals-serie, 1900-talets slut.

Kolonnformade stakar med dekor av bl a girlanger. På rund fot. För tre respektive ett ljus, med lösa ljusmanschetter. Höjd 38 respektive 27 cm.

Bruksslitage, försilvring släppt på några ställen. Mindre anlöpningar.

Utropspris
2 000 SEK