SOFFA, Folke Ohlsson för Dux, 1960-tal. Modell "USA-75" / "Aveny".

Massivt ädelträ. Lösa plymåer med originalklädsel, avtagbar. Grå klädsel medföljer. Längd ca 190 cm.

Stötmärken, repor. Vissa lameller nybytta. Klädsel saknar knappar, de flesta medföljer löst. Fläckar.

Utropspris
6 000 SEK