SKÅLAR, 2st, silver respektive sterling, bland annat Eric Löfman, KG Markström, Uppsala, 1985. Vikt ca 565g.

Rund fot med pärlstavsdekor. Höjd 8, diameter 12,5cm. Vid skål med hamrad yta, Dalerik, Eric Ericsson, Gävle, 1968, höjd 5,5, diameter 15cm.

Slitage. Repor.

Utropspris
2 000 SEK