TAKKRONA, 1900-talets senare hälft. Höjd 90 cm.

Korgbotten, behängd med piggformade prismor samt kedjer. Bakom kronringen fyra ljuspunkter. Diameter 39 cm.

Bruksslitage, enstaka prismor saknas.

Utropspris
300 EUR