Fanerat med mahogny, inläggningar av ljusare träslag. Dörrpar med bakomliggande hyllplan, tre lådor under dörrpar. Ett hyllplan nedtill. Bredd 102. Djup 42. Höjd 151 cm. Nyckel finns.
Smärre repor och märken. Dörrspegel med mindre torrspricka.