BORDSPENDYL, sengustaviansk, Jonas Cederlund, Stockholm, verksam 1799-1825.

Förgylld och bronserad. Rund, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror. Pärlstavsband runt. Urnor med granatäpplen. Krönande knippe. Kolonetter. Höjd 41, bredd 34cm. Huv i glas medföljer, höjd 44cm. Nyckel finns.

Pendel saknas. Sprickor. Skador. Ej funktionstestad. Krackelerad urtavla. Anlupet spegelglas med kvicksilverfoliering borta. Glasbit saknas. Glashuv med bubblor, repor, nagg.

Utropspris
5 000 SEK