Ewald Dahlskog

(Sverige, 1894-1950)
Ewald Dahlskog
(Sverige, 1894-1950)

EWALD DAHLSKOG, pokal med lock, "Tespis", Kosta 1926-29.

Slipad och graverad dekor av teatermasker och ridåer. Höjd 38cm.

Slitage. Nagg. Tillverkningsdefekter. Fotkanten något slipad.

Utropspris
4 000 SEK