GRÄDDKANNA, silver, gustaviansk,oidentifierad mästarstämpel, Stockholm 1797. Vikt ca 241 gram.

Uppsvängd pip och handtag, invändigt förgylld, rektangulär fot med gallerkant och fyra tassfötter. Längd 16, höjd 15 cm.

Slitage. Smärre intryckning gallerkant. Ristad lodangivelse undertill.

Utropspris
4 000 SEK