KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1928. Vikt ca 1430 g.

Kaffekanna med gångjärnsförsett lock med krönande kotte, hänkel med kottformat tumgrepp. Sockerskål samt gräddsnäcka på fyra fötter. Monogramgravyr. Höjd 9,5-25 cm.

Slitage, anlupen yta invändigt, sliten förgyllning, i botten datumgravering.

Utropspris
500 EUR