SOCKERSKRIN, silver, empire, Jakob S. Lundberg, Stockholm 1833. Vikt ca 783 gram.

Ovalt, delvis godronnerat, välvt lock med upprättstående handtag, fyra tassfötter. Längd 17, höjd 16 cm. Nyckel av silver. Nyckel finns.

Slitage, repor, handtaget löst, smärre intryckningar. Delvis sekundär utstickande sprint i gångjärn.

Utropspris
7 000 SEK