SALTKAR, silver och glas, gustavianskt, Carl Gustaf Blomborg, Stockholm, 1800-talets början. Silvervikt 60 g.

Genombrutet stativ med fyra tassfötter, girland-ornament och pärlstav som dekor. Längd 8 cm. Kar av blått glas. Silversked medföljer, troligen Carl Gustaf Ahlqvist, Tammerfors. Vikt 5 g.

Åldersrelaterat slitage. Nagg och märken i karet.

Utropspris
200 EUR