VÄGGUR, nyrenässans, omkring 1900.
Fanerad med bland annat valnöt. Ljus urtavla med arabiska siffror. Dekor av bland annat flankerande pilastrar. Höjd ca 126 cm.
Slitage, repor och märken. Ej funktionstestad. Mindre renoverad och kompletterad.