KANDELABRAR, 1 par, brännförgylld brons, senempire, 1800-talets första hälft.

Räfflade pelare på tredelad fot. Dekor av voluter och akantusblad. Urnformade, godronnerade ljuspipor. För fyra ljus vardera. Höjd 42 cm.

Smärre slitage. Några fläckar.

Utropspris
12 000 SEK