Karmstol, armlän med skurna akantusblad, sabelben, löstagbar sits med grön tygklädsel. Bredd 59 cm, sitthöjd 45 cm, totalhöjd 93 cm. Stol, skuret ryggkrön, sidostolpar med avslutande akantusblad, sabelben, stoppad löstagbar sits. Bredd 51 cm, sitthöjd 45 cm, totalhöjd 96 cm. Stolar och karmstolar ej samma möblemang.
Slitage, ytskador, senare kompletteringar.