LOCKURNA, keramik, Nils-Emil Lundström, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Orangefärgad glasyr, uppburen på fyra tassar, lock med fabeldjur, höjd 29 cm.

Bruksslitage, botten med krackelyrer och något otydlig stämpel.

Utropspris
4 000 SEK