Stommar i sten och bronserad samt förgylld metall, behängda med prismor. Ljushållare i mässing. Höjd ca 43 cm.
Bruksslitage, anlöpningar, nagg, ett avslag. Ärgningar. En prisma saknas. Skiljer något i höjd, något skeva delar och en något ostabil.