CYKEL, Hermes, Nymans Verkstäder, Uppsala, 1900-talets första hälft.

Trähandtag. Höjd vid sits 100 cm, höjd vid handtag ca 113 cm. Nyckel finns.

Slitage, bucklor, spricka i handtag. Ej funktionstestad. Rost, nyckeln sitter i låset men går ej att vrida. Styret styvt, går ej att svänga. Senare sits och pedaler. Skruvar saknas.

Utropspris
300 EUR