OEDMAN, JOHAN. Chorographia Bahusiensis thet är: Bahus-läns beskrifning, så til thess natur..., Stockholm 1746.

OEDMAN, JOHAN. Chorographia Bahusiensis thet är: Bahus-läns beskrifning, så til thess natur/ art och beskaffenhet under fred och feigd i gamla urminnes tider under danska regeringen/ som til thess nu warande tilstånd sedan thet kom, genom freds-fördrag under Sweriges crono/ både hwad inbyggarenas wäsende, handel ock näring i alla stånd widkommer, som ock alla the märckwärdigheter, man kunnat på alla orter i hwart giäl utur dystra mörckret upleta ock nu i dagsliuset bringa, efter mångas åstundan. Stockholm, L. Salvius, 1746. Halvband från 1800-talet av skinn med marmorerade pärmar.

Slitage, ej genomgång.

Utropspris
2 000 SEK