Torsten Palm

(Sverige, 1885-1934)
Torsten Palm
(Sverige, 1885-1934)

TORSTEN PALM, olja på duk, signerad T. Palm

"Från Stadsgården". 60 x 73 cm.

Repor. Ytsmuts. Röklukt.

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm. Konsthallen, Göteborg, "Svensk och Fransk konst, mars - april 1930, kat nr 132.

Folke Holmér, "Torsten Palm", Sveriges Allmänna Konstförening, 1949, upptagen i katalogen sid 266.

Utropspris
10 000 SEK