FÄLLBORD, av Johan Nils Asplind, verksam i Falun 1783-1820.

Enligt etikett under skivan "Målat på Rådman Asplinds Werkstad", längd 48, bredd 48, höjd 73 cm.

Avslag, repor, slitage, färgbortfall, undersida på skiva senare bemålad.

Utropspris
6 000 SEK