BORDSLAMPA, Olle Alberius, Orrefors, signerad, 1900-talets andra hälft.
Modell 2193. Stomme i klar, fårad glasmassa. Totalhöjd 35,5 cm.
Sedvanligt ytslitage, små repor. Ej funktionstestad.