SKÅLAR med LOCK, ett par, empire, Strömbäcks glasbruk, 1800-talets första hälft.

Vit glasmassa. Dekor av blå lockknopp samt kanter med blå rand. Höjd 21 cm.

Slitage, en med större fotnagg, tillverkningsdefekter.

Proveniens

Björn Thulins samling.

Utropspris
4 000 SEK