Madeleine Pyk – en samling F769

SOCKERSKÅL, silver, empire, ofullständiga stämplar, sannolikt Magnus Fryberg, verksam 1817-34 i Jönköping. Ca 781 gram .

Godronnerad skål med två genombrutna handtag, välvt lock med lockknopp i form av papegoja, tripodformad fot med dekor av delfiner, tre tassfötter. Höjd 29 cm.

Slitage, mindre hål, lagning mellan skaft och skål. Ojämn kantring på lock som ej sluter helt tätt.

Utropspris
3 000 SEK