BÖCKER OM MEDICIN, 2 st, bla Hus- och Rese-Apotheque.., av Frantz Michael von Aken, Skara 1746.

Pharmacopoea Svecia, Leipzig och Altona, 1776. Von Aken med samtida halvband av skinn, Pharmacopoen med 1900-talsband.

Slitage, fläckar. Von Akens bok med sekundärt titelblad och förord skrivna på maskin samt lagningar och fler ersatta sidor, ej genomgångna i övrigt.

Utropspris
3 000 SEK