Barock

Barock

BYRÅ, senbarock, 1700-tal.

Fanerad i bla alm och valnöt. Raka sidor med svängd front. Tre lådor med beslag i förgylld mässing. Svängda ben. Bredd 108, djup 58, höjd 82 cm. Nyckel finns.

Slitage, märken, repor, fanerskador. Lösa delar. Renoverad och kompletterad bla senare skiva, delvis omfanerad och senare beslag. Mindre maskstunget.

Utropspris
7 000 SEK