Ovalslipade smaragder av graduerade storlek från 0,13 ct till 0,17 ct med små åttkantslipade diamanter mellan. Stämplad med monogram 'P R'. Längd 19 cm.
Mittensmaragd med spricka. Alla smaragder med mindre repor.