HUGGARE, för flottan, m/1832.

HUGGARE, för flottan, m/1832.

Fäste av järn. Klinga med flat ås samt med tre inslagna stämplar på vardera sida, den ena sidan även med ett P. Modellen är ett resultat av att man under 1800-talets första hälft avkortade klingan. Detta från modell 1685. Längd ca 90 cm.

Slitage, repor och märken/mindre bucklor. Smuts och rostangrepp. Parerplåt med hål efter borttagen tumbygel. Senare kavellindning.

Utropspris
3 000 SEK