BÖCKER, 5 delar, "Resa til Frankrike, Italien, Sweitz, Tyskland, Holland, England....", 1780 - 1784.

Första, andra, fjärde, femte och sjätte delen. Björnståhl, Jacob Jonas, Resa til Frankrike, Italien, Sweitz, Tyskland, Holland, England, Turkiet, och Grekland: beskrifven af och efter Jac. Jon. Björnståhl ... Efter des död utgifven af Carl Christof. Gjörwell ... trykt hos And. Jac.: Nordström, Stockholm, 1780-1784. Helfranska band.

Slitage, skador, fläckar, gulnade blad. Bläckinskriptioner. Ej fullt genomgångna.

Proveniens

Signerad A G Nordenskjöld i första volymen.

Utropspris
1 500 SEK