BÖCKER, 4 delar, "Pittoreskt universum eller taflor ur hela den kända verlden...", Stockholm 1838-1841.

Första, andra, tredje och fjärde bandet. Nicander, Karl August (red.), Pittoreskt universum eller taflor ur hela den kända verlden: stålgravuren ur bibliografiska institutets konstanstalt i Hildburghausen ..., Bonnier, Stockholm, 1838-1841. Halvfranska band.

Slitage, skador, fläckar, gulnade blad. Lösa blad. Ej fullt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK