Fanerad med rot. Brutet krön. Svängda ben. Övderdel med dörrpar, bakomliggande hyllplan med bla skedhylla. Underdek med fyra lådor. Bredd 92, djup 40, höjd 205cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Senare underdel. Gravt maskstungen. Renoverad och kompletterad. Senare beslag och gångjärn. Sprickor. Skador.