MATSERVIS och KAFFEKOPPAR, ca 46+6 delar, porslin, Ohme, Saksa och Arabia. 1920/30- och 1930/40-tal.

Blå och förgylld randdekor på vit botten, Ohme, Tyskland. 12 flata tallrikar och 9 djupa tallrikar, diameter 25 cm. 9 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm, 8 brödtallrikar, diameter 17,5 cm. 5 serveringsfat i diverse former och storlekar, längd 24-47 cm. 2 karotter med lock, bredd inkl hänklar 31 resp. 36 cm samt såsbåt. 6 moccakoppar med fat, Arabia, Finland. Koppens höjd 3,5 cm, fatets diameter 10,5 cm.

Kantnagg, avslag, bruksslitage.

Utropspris
300 EUR