Senare målning och beslag av mässing. Uppsats med tråg. Två lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 96. Djup 37. Höjd 114 cm. Nyckel finns.
Dörr med lås omarbetad. Omarbetat med senare styrskenor till lådor. Senare ben. Slitage. Repor och märken. Färgbortfall. Torrsprickor.