BUFFET, Mellaneuropa 1800-talets slut.

Rikt skulpturerade, figurala motiv. Dörrspeglar nedtill med jaktinspirerade medaljonger och flankerande, svarvade kolonner. Två utdragbara lådor med handtag i form av vinrankor. Rundade hörn med skåp, bakomliggande hyllinredning. Kröndekor med snidat hjorthuvud och jakthundar. Bredd 222 cm, djup 57 cm, totalhöjd ca 264 cm.

Skador, enstaka sprickor. Dekordelar samt stödlist för hylla saknas. En skåpdörr med limmade flasketiketter på insidan. Nyckel saknas.

Utropspris
1 000 EUR