Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

ELIAS MARTIN, olja på duk, ej signerad.

Värdshus, Vinter. Sengustaviansk originalram. 34.5 x 44.

Påmålad brun färg á tergo. Lagningar. Repor. Krackeleringar. Färgbortfall. Lukt av lösningsmedel. Retuscher.

Ett sent verk av konstnären, tillkommet omkring år 1800. Ytterst få vinterlandskap av Martin är kända. År 1799 ställde Martin ut ett vinterlandskap på Konstakademien, nr. 46, ”Ett Vinterstycke i början af Vintern” (E. Hultmark, Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887, s. 194). R. Hoppe, Målaren Elias Martin, 1933, listar endast två målningar med vintern som motiv – parmålningar – en som utspelar sig utanför ett värdshus, den andra föreställande en grevinna på besök i en prästgård (ss. 178-9, illustrerad, s. 288, kat. nr. 144 och 147, bägge 40 x 45 cm.; utställda, Konstakademien, Elias Martin, 24 mars-19 april 1931, nr. 63 och 64) (auktion, Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, 26 november 2009, nr. 2245 och nr. 2244).

Utropspris
6 000 SEK