Alf Svensson

(Sverige)
Alf Svensson
(Sverige)

SOFFA, "Capri", Alf Svensson, Dux, Ljungs Industrier, 1950-tal.

Fast stoppad rygg och sits. Ben av bok. Brickmärkt Duxello. Längd 143 cm.

Slitage, repor och märken. Torr defekt stoppning i sits. Något hål i klädsel.

Modellen avbildad i "bekvämt hemma", Dux, produktkatalog från säsongen 1956-1957, sid 4.

Åren omkring 1950-talets mitt lanserades en rad nya svenska fåtöljer och soffor, vilka uppvisade ett formspråk med påtagliga influenser från Italien. Sannolikt hade de ledande svenska möbelarkitekterna tagit intryck av de italienska utställningsmontrarna på samtidens internationella möbelmässor. Italienska formgivare, då inte minst Marco Zanuso, uppmärksammades för nya modeller i eleganta, organiska former.
Två av de mest omtalade svenska modellerna av italiensk karaktär var Bengt Rudas "Ombord 55", tillverkad vid Nordiska Kompaniets Verkstäder i Nyköping, samt här avbildade "Capri".
"Capri" marknadsfördes av Dux bland annat med beskrivningen: "Italienska, mjukt svepande linjer har givit namn åt Capri den eleganta modellen med helt överstoppade gavlar", Ibid sid 4.

Utropspris
2 000 SEK