KISTA, allmoge, Delsbo, Hälsingland, bär datering 1747 och 1757.

Svartmålad med detaljer i vitt, gult och rött. Beslag av smide. Bredd 102, djup 64, höjd 50 cm.

Slitage, märken, pigmentbortfall, torrsprickor, repor. Renoverad och kompletterad. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK