BIBLIOTEKSBORD, ek. Börje Mogensen.

Formgivet 1958, rak form med klaffar, Höjd 70, längd 128, klaffarna 61 (total längd 248), bredd 93.

Bruksslitage, fläckar, repor.

Litt. Grethe Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966'. Bd. 4, s. 67

Utropspris
5 000 SEK