SPEGEL, 1900-talets tredje kvartal.

Förgylld ram. Textilklädd. 100 x 60 cm.

Bruksslitage, smärre ytskador/bortfall på ramen.

Jämför modeller tillskrivna Estrid Ericson, Firma Svenskt Tenn, exempelvis: 533526.
Se även modell "Sirikit", AB Nybrofabriken, Fröseke, exempelvis: # 469757.

Utropspris
4 000 SEK