HURTS, Alvar Aalto, sent 1930-tal.

Bemålad björk. Fem lådor, bokhyllan baktill. Hjultrissor i trä. Höjd 66 cm, bredd 38 cm, djup 70 cm.

Senare bemålning. Hyllorna och lås saknas. Ytskador, torrsprickor. Nyckel saknas.

Utropspris
150 EUR