SOFFMÖBLEMANG, 4 delar, design Birger Hahl, tillverkat av Centralfängelset i Helsingfors, 1920-tal. Etikettmärkta.

Soffa med 3 fåtöljer. Halvmånformade ryggar, fast stoppad duvblå plyschklädsel. Soffans längd 220 cm, sitthöjd 44 cm, totalhöjd 86 cm. Fåtölj bredd 95 cm, sitthöjd 44 cm, totalhöjd 76 cm.

Slitage, stötmärken. Klädseln sliten, fläckar.

Proveniens

Beställningsarbete av A.V. Bolander, Helsingfors.

Utropspris
1 500 EUR