MATTA, semiantik Malajir. Ca 218 x 142 cm.

Mörkblåmelerad botten med tätt polykromt heratimönster, medaljong samt hörnornament. Smal röd huvudbård med granatäppel-, palmett-, blom- och arabeskranka.

Något slitage och smutsig, obetydliga fläckar. Kortsidorna med smärre skador, en kortsida med lagning.

Utropspris
6 000 SEK