TELEFON, L M Ericsson, tidigt 1900-tal.

Svärtat trä samt delvis svartlackerad vitmetall. Märkt "Telefon AB L.M. Ericsson, Stockholm". Telefonluren märkt "K. Telegrafverkets verkstad, Nynäshamn". Längd 21, höjd 33 cm.

Bruksslitage, skav, sockel med avslag, mindre skada vid sladdens fäste. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK