SKÅP, allmoge, Jämtland, bär datering 1804.

Rak form, profilerat listkrön. Blomstermåleri mot grön botten. Överdel med dörr och bakomliggande hyllor varav den översta är en skedhylla. Underdel med två lådor. Bredd 108, djup 41, höjd ca 183 cm.

Slitage, sprickor, pigmentbortfall, fläckar, repor, avslag. Lås saknas. Renoverad och kompletterad bla delvis senare målad, senare delar och underrede. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
12 000 SEK