Överdel- samt underdel med dörrar, varav de nedre ett dörrpar. Båda med bakomliggande hyllplan, varav det översta en så kallad skedhylla. Rik dekor av snidade blommor och blad i relief. Längd ca 103, djup ca 65, höjd ca 164 cm.
Slitage, repor och märken/stötskador. Renoverat och kompletterat, bland annat senare målning med polykrom orginalmålning under, samt senare gångjärn. Nyckel saknas.