TOBAKSBURK, gjutjärn, 1800-tal.

Cylinderformad. Reliefdekor, bl a med text "Inter bibendum large fumandum", märkt 1800. Höjd inkl lock med knopp 19 cm.

Invändigt märkbart rostig. Skador.

Utropspris
150 EUR