Madeleine Pyk – en samling F769

VINKYLARE, porslin, Sèvres, 1700-talets mitt, MOCCAKOPP, porslin, Wien-liknande märke, 1800-tal.

Vinkylaren med målad polykrom dekor av fåglar i förgyllda kartuscher mot fond i bleu céléste. Höjd 10 cm. Koppen med romantiskt motiv på grönt botten. Höjd 4,5 cm.

Slitage, repor.

Utropspris
150 EUR