BOKVERK, 8 vol, "Svensk Botanik" utg Johan Wilhelm Palmstruch resp G.J. Billberg, Stockholm Carl Delén 1803-12.

Rikt illustrerad med handkolorerade botaniska planscher. Halvfranska skinnband.

Slitage, repor och märken. Mindre skador och missfärgning. Ej fullständigt genomgångna. De avslutande tre volymerna saknas här. Senare band.

Palmstruchs Svensk Botanik är ett välkänt verk, berömt i bibliofila kretsar. De färglagda kopparsticken är mestadels av utmärkt kvalitet, sannolikt de bästa växtbilder som presterats i vårt land.."(Lindroth). Johan Wilhelm Palmstruch [1770-1811], som varit elev hos Desprez, utförde 455 kolorerade teckningar (nu i Vetenskapsakademiens saml.) och planlade utgivningen av hela verket. Efter Palmstruchs död tecknades förlagorna av Gustaf Johan Billberg [1772-1844], Olof Swartz [1760-1818], Lars Levi Laestadius [1800-1861], Anders Johan Agrelius [1788-1834] och P.F. Wahlberg (1800-1877). Planscherna graverades av Palmstruch, Carl Wilhelm Venus [1770-1851] och Johan Gustaf Ruckman [1783-1862]. Text av dåtidens främsta botaniker, Conrad Quensel [1767-1806], Olof Swartz, Elias Fries[1794-1878], Göran Wahlenberg [1780-1851], och Peter Fredrik Wahlberg.

Utropspris
15 000 SEK