SEKRETÄR, rokoko, 1700-tal.
Fanerad i olika träslag. Klaff med bakomliggande inredning. Utdragslådor. Beslag i mässing. Längd ca 95, djup ca 44, höjd ca 96 cm.
Slitage, repor och märken/stötskador. Renoverad och kompletterad. Nyckel saknas.
Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråer med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.